عاملی روز جهانی ارتباطات را تبریک گفت

به گزارش وبلاگ دخترانه ها، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی طی پیامی روز جهانی ارتباطات را به همه فعالان و کُنشگران این حوزه تبریک گفت.

عاملی روز جهانی ارتباطات را تبریک گفت

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ دخترانه ها، به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی طی پیغامی روز دنیای ارتباطات را به همه فعالان و کُنشگران این حوزه تبریک گفت که متن این پیغام به توضیح ذیل است:

روز بیست و هفتم اردیبهشت که در تقویم به نام روز دنیای ارتباطات نامگذاری شده است؛ یادآور یکی از ابعاد مهم حیات و زندگی بشر یعنی ارتباطات است.

با توجه به اهمیت ارتباطات در ادیان الهی و به ویژه دین مبین اسلام به این موضوع توجه ویژه ای دارند و بخش عظیمی از معارف غنی اسلامی به مدیریت ارتباطات انسانی معطوف است.

انسان از همان ابتدای حیات اجتماعی خود اهمیت ارتباطات را درک کرد و هر قدر حیات اجتماعی انسان متنوع شد، ارتباطات او هم متنوع تر شد.

ارتباطات در دنیای امروز با فناوری اطلاعات گره خورده است که این ارتباط محل با فرا محل از اختراع تلگراف توسط مورس (1836) رقم خورد که این امر موجب توسعه فرهنگ مکان محور به فرهنگ فرا مکان و توسعه ارتباطات شد و با تحولات فناوری پیش رفت که امروز با شکل گیری اینترنت (1983) و توسعه آن تا ظهور صنعت واقعیت گسترده این دانش همچنان در حال پیشرفت است.

ظهور شبکه های اجتماعی و رسانه های تعاملی نیز تحولات عظیم فرهنگی را در عصر کنونی ایجاد کرد و تاثیر گسترده ای در ایجاد تغییرات در زندگی بشر به ویژه در توسعه روابط انسانی داشته است.

حضور علم ارتباطات در کنار سایر علوم به صورت میان رشته ای مانند علم پزشکی، حقوق، روانشناسی و ... نیز این علوم را با جهش در خدمت رسانی به بشر روبرو نموده است و این تاثیرگذاری حاکی از اهمیت علم ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

پایه و مبنای علم اطلاعات داده ها هستند و امروز پایگاه های داده ای عظیم در دنیا تحولات عظیم را رقم زده اند و رقومی شدن داده ها و قرارگیری آن در شبکه دنیای و اشتراک و باز فراوری آن؛ در سایه تحولات علم ارتباطات فراهم شده است و دنیای امروز با داده های عظیم روبرو شده است که مدیریت این داده ها در شبکه های اطلاعاتی یک انقلاب اطلاعاتی را ایجاد نموده و خدمات زیادی از این طریق توسط علم ارتباطات به جامعه عرضه شده است.

همچنین داده ها امروز در دنیا پایه شکل گیری قدرت ها در دنیا شده اند و ارزش این اطلاعات امروز بیش از پیش نمایان شده است و به همین دلیل باید از داده های ملی نیز صیانت گردد که طراحی شبکه ملی اطلاعات در کشور نیز با این هدف بوده است.

برخلاف بعضی نظریه های اغراق آمیز در مورد تاثیرات فناوری در زندگی انسان و اینکه انسان دچار بت وارگی فناوری شده است باید اذعان داشت که تاثیر فناوری بر زندگی انسان با اشیاء یکسان نبوده و میزان اثرگذاری فرهنگی آن بر زندگی بشر یک امر نسبی است که بستگی به انسان و جامعه مرتبط با فناوری دارد.

اگر چه فضای مجازی در ابتدای عمر خود دارای رها شدگی فرهنگی بوده است، اما راستا آن به سمت تکامل خواهد بود و الگوریتم ها و نظم ایجاد شده توسط آن شرایط بهتر برای زندگی بشر را رقم خواهد زد و با شفافیت ایجاد شده تحقق عدالت را نیز میسور تر خواهد نمود و با توجه به بهبود مستمر و بهینه شدن این الگوریتم ها به سمت مطلوب هزینه های زندگی نیز کاهش خواهد یافت و یک فراوری در این نظام؛ مصرف بینهایت را رقم خواهد زد و از اسراف های فراوری های فیزیکی جلوگیری خواهد نمود.

دانش های جدید نیز در کنار علم ارتباطات رشد و تکامل یافته اند که هوش مصنوعی از مهمترین این دانش هاست و ضرورت دارد که کشور ما نیز توجه لازم به این دانش مهم داشته باشد و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور نیز به همین دلیل راه اندازی ستاد هوش مصنوعی را در دستور کار خود قرار داده است.

اینجانب روز ارتباطات را به همه فعالان و کُنشگران حوزه ارتباطات، فناوری اطلاعات و روابط عمومی تبریک گفته و ضمن قدردانی از خدمات و فعالیت های این عزیزان، ایشان را به کوشش بیشتر برای تبیین راه حل های تحقق ارتباطات و روابط عمومی تراز جمهوری اسلامی دعوت می کنم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "عاملی روز جهانی ارتباطات را تبریک گفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عاملی روز جهانی ارتباطات را تبریک گفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید