حریرچی: قطعا در پاییز با اوج گیری کرونا روبرو خواهیم بود ، پیک آنفلوآنزا احتمالا در کشور اتفاق بیفتد

به گزارش وبلاگ دخترانه ها، معاون کل وزارت بهداشت گفت: در 12 تا 18 ماه آینده امکان فراوری واکسن ویروس کرونا وجود ندارد و این ویروس در پاییز آینده احتمالا به اوج می رسد و در کنار آن ویروس آنفلوآنزا نیز پس از 11 سال به پیک خواهد رسید.

حریرچی: قطعا در پاییز با اوج گیری کرونا روبرو خواهیم بود ، پیک آنفلوآنزا احتمالا در کشور اتفاق بیفتد

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ دخترانه ها، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در جلسه جلسه شورای عالی استان ها، گفت: کشور ایران بیست و یکمین کشوری است که ویروس کرونا در آن پخش شده است ولی از جمله کشورهایی است که بعد از چین درگیر شیوع ویروس کرونا شد.

وی بیان داشت: در ابتدای شیوع ویروس کرونا، ایران مورد انتقاد و شماتت رسانه های خارجی نهاده شد ولی بعد از آن کشورهای عظیم صنعتی از جمله ایتالیا، انگلیس، آمریکا، فرانسه، آلمان و حتی اسپانیا نیز به صورت گسترده با شیوع ویروس کرونا، مبتلا شدند و برای بعضی از داخلی ها و خارجی ها این موضوع تعیین شد.

معاون کل وزارت بهداشت اعلام نمود: ایران در رتبه مرگ به دلیل شیوع ویروس کرونا، دهم جهان است.

به ازای یک میلیون نفر 57 فوتی ثبت شده است

حریرچی گفت: ما به ازای یک میلیون نفر 57 فوتی داشته ایم در حالی که آمریکا و فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی، بیشترین مرگ و میرها را داشته اند.

وی اعلام نمود: کل فراوری ناخالص ملی کشور با 83 میلیون جمعیت 450 میلیارد دلار بوده است و باید ما نیز بر اساس درآمدهای خود هزینه کنیم.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: آمریکا 4 برابر کشور ما جمعیت دارد و سه هزار و 600 میلیارد دلار سال گذشته فقط صرف سلامت نموده است و سرانه درآمد فراوری ناخالص آن 5670 میلیارد دلار بوده است که سرانه آمریکا، برای هر نفر 9800 دلار بوده است.

21 درصد مرگ و میرهای ناشی از کرونا آمریکایی بوده اند

حریرچی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در استراتژی آینده در کجای جهان، قرار داریم، گفت: آمریکا 4.2 درصد جمعیت جهان را دارد و جمعیت آن 328 میلیون نفر است و 21 درصد از این 4.2 درصد جمعیت جهان مرگ و میر ناشی از کرونا را داشتند و 31 درصد کیس های جدید ویروس کرونا نیز در آمریکا، شناسایی شدند.

فرایند نزولی ویروس کرونا

وی اعلام نمود: بعد از پیک کرونا در اسفند ماه قاعدتا این ویروس در کل کشور فرایند نزولی دارد و در حدود 25 درصد استان ها روزانه صفر الی 10 نفر ، در 25 درصد دیگر 10 الی 20 نفر به ویروس کرونا مبتلا می شوند.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: در 16 استان کمتر از 20 مورد ابتلا به ویروس کرونا، داشته ایم ولی در 6 استان فرایند شیوع ویروس کرونا اندکی صعودی است.

حریرچی یادآور شد: در 6 استان دیگر نیز در شرایط متوسط قرار داریم و تا موقعی که در یک شهر، روستا، کشور و یا کشور مجاور این ویروس وجود داشته باشد اتمام ویروس کرونا را نمی توانیم اعلام کنیم و ممکن است از هر نطقه ای مجددا آتش ویروس کرونا شعله ور گردد.

وی اعلام نمود: خوشبختانه در آذربایجان شیوع ویروس کرونا خوب کنترل شده است ولی فاصله گذاری های اجتماعی نادرستی شکل گرفته که امکان شعله ور شدن این ویروس را مجددا دارد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: از لحاظ تخت آی سی یو و ونتیلاتور در کشور کمبود نداریم و با توجه به اجرای تحول سلامت، شرایط تخت های آی سی یو دو برابر شده است و 35 هزار تخت جدید به بخش دولتی اضافه شده و 45 هزار تخت آی سی یو مورد بازسازی نهاده شده است.

حریرچی گفت: کشور ما برخلاف کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، اسپانیا و انگلیس فقط درمان جوانان در اولویت قرار نداشت بلکه تمامی بیماران مبتلا به ویروس کرونا در اولویت درمان قرار دارند. بنابراین به بعضی از افراد ویژه تر نگاه نشده است.

وی اضافه نمود: در کشور انگلیس آمار مرگ و میر کسانی که در خانه سالمندان به دلیل ابتلا به ویروس کرونا فوت می نمایند در آمار نهایی این کشور نمی آیند و حدود 50 تا 60 درصد فوتی های اروپا در خانه سالمندان است.

معاون کل وزارت بهداشت یادآور شد: از لحاظ وسایل حفاظتی پرسنل مراکز درمانی، آرامستان ها و حمل و نقل عمومی مسئله ای نداریم ولی در روزهای اول مانند تمام کشورهای جهان کمبودهایی داشته ایم که از هفته چهارم اسفند به این موضوع مسلط شدیم و در حال حاضر کمبودی نداریم.

حریرچی بیان داشت: ما برای هر تخت آی سی یو به طور میانگین 230 هزار تومان دریافت می کنیم در صورتی که یک تخت روزانه کرونا روزانه 700 هزار تومان هزینه دارد.

داروی اختصاصی ویروس کرونا نداریم

وی درباره داروی ویروس کرونا نیز گفت: داروی اختصاصی برای ویروس کرونا نداریم و دارویی که توزیع می گردد به عنوان ضد مالاریاست که در آمریکا دعواهایی برای استفاده از یکسری داروها، دارند.بهترین داروی ضد ویروس 40 تا 50 درصد به ویروس اختصاصی آن بستگی دارد.

معاون کل وزارت بهداشت اعلام نمود: یکسری داروها نیز در بازار سیاه و توسط بعضی از پزشکان توصیه می گردد که این موارد مورد تائید نظام پزشکی قرار ندارد.

حریرچی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه شرایط ویروس در آینده چه خواهد بود، گفت: وقتی ویروس اتفاق می افتد سه اتفاق شکل می گیرد. یکی اینکه واکسن آن پیدا گردد دوم اینکه داروی مؤثری برای آن فراوری گردد و سوم اینکه ویروس تغییر شرایط بدهد و ضعیف گردد.

وی اضافه نمود: ویروس سارس در سال 2002 چند هزار نفر را کشت ولی در یک سال از بین رفت و دیگر اثری از این ویروس دیده نمی گردد.

معاون کل وزارت بهداشت بیان داشت: مردم باید ایمن شوند و در بهترین شرایط واکسن و داروی بیماری کرونا 12 تا 18 ماه فراوری و توزیع آن طول می کشد تا در دسترس قرار بگیرد.

3 میلیارد واکسن کرونا در مرحله اول احتیاج است

حریرچی اعلام نمود: ظرفیت فراوری واکسن آنفلوآنزا در جهان 150 میلیون است و برای ویروس کرونا حداقل 3 میلیارد واکنس برای یک سال احتیاج است و معلوم نیست که توزیع آن در بین کشورها، چگونه خواهد بود.

وی گفت: کشف دارو از مرحله مولکولی تا فراوری برای کمپانی پیروز به ازای یک قلم دارو، یک میلیارد دلار هزینه ضروری است تا به بازار برسد و مالکیت معنوی آن را نیز آن کمپانی دریافت می نماید.

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا با گرما این ویروس از بین خواهد رفت، گفت: دانش ما در باره این ویروس یک قدمت 4 ماهه دارد و خیلی از مواردی که دانشمندان دیگر کشورها درباره این ویروس گفته اند اکنون برعکس شده است و در روزهای اول مطرح کردند بیماری زایی این ویروس کمتر از آنفلوآنزاست ولی امروز همه آنها معتقدند بیماری زایی این ویروس 10 برابر بیشتر از آنفلوآنزاست.

در ویروس حساسیت به گرما دیده نشده است

حریرچی تاکید نمود: امروز در ویروس حساسیت به گرما دیده نشده است اما نشانه هایی وجود دارد و ما فکر می کردیم بعد از چین اولین کشور مبتلا به ویروس کرونا، تایلند باشد ولی این طور نبود و ویروس کرونا در هوای 5 الی 12 درجه و رطوبت 40 تا 70 درجه رشد می نماید و باید منتظر ماند و دید در آینده چه اقدامی در این خصوص صورت می گیرد.

وی اعلام نمود: ایمنی جمعیت به این معنی است که مردم یک کشور و یا منطقه به ویروس آلوده و بعد با واکسن ایمن شوند.

معاون کل وزارت بهداشت اضافه نمود: کشور انگلیس و ترکیه این استراتژی را داشت که همه مردم به ویروس کرونا مبتلا شوند و افرادی که بیشتر در معرض مرگ هستند را از مبتلایان عادی جدا نمایند و پس از آنکه واکسن آن فراوری شد نسبت به توزیع واکسن در بین مردم، اقدام نمایند ولی معلوم شد این استراتژی اشتباه بوده است و در حال حاضر استرانژی کشور ما و سازمان بهداشت جهانی این است که تا زمانی که واکسن ویروس کشف نشده تعداد ابتلا و مرگ و میر ناشی از آن را به حداقل برسانیم و نگذاریم تعداد مبتلایان از ظرفیت های بیمارستانی بالاتر بفرایند.

حریرچی گفت: ما چند استراتژی را برای مقابله با شیوع ویروس کرونا دنبال می کنیم که یکی از آنها اجرای فاصله گذاری اجتماعی است که به طور خلاصه تماس افراد جامعه را تا اطلاع ثانوی به حداقل برسانیم.

وی اضافه نمود: بعضا اعلام می گردد که چرا تعطیلی برای کاهش شیوع ویروس کرونا اتفاق نمی افتد، این سناریو و استراتژی درست نیست و شاید تا سال بعد امکان فراوری واکسن کرونا، وجود نداشته باشد و قطعا در پاییز با اوج گیری ویروس کرونا روبرو خواهیم بود و آنفلوآنزا نیز به پیک می رسد.

پیک آنفولانزا در امسال بعد از 11 سال

معاون کل وزارت بهداشت گفت: هر 8 تا 11 سال یک پیک شدید آنفلوآنزا در کشور اتفاق می افتد که امسال یازدهمین سال است که پیک آنفلوآنزا احتمالا در کشور ما نیز اتفاق بیفتد و با توجه به شیوع ویروس کرونا با مسائل بیشتری روبرو خواهیم شد.

حریرچی اعلام نمود: بنابراین باید فاصله گذاری اجتماعی با دقت بیشتری انجام گردد و در چند ماه آینده باید اقدامات بیشتری در جهت فاصله گذاری اجتماعی صورت بگیرد.

وی اضافه نمود: ما در دو جبهه ویروس و تحریم ها می جنگیم و در دو سال قبلی رشد مالی منفی داشته ایم. بنابراین باید به موضوع اقتصاد نیز توجه ویژه ای صورت بگیرد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر یک میلیون راننده در تاکسی های اینترنتی فعالیت می نمایند که درآمد آنها روزانه است و یا اینکه 270 هزار راننده بین شهری داریم که روزمزد هستند و 60 درصد مغازه دار مستاجر می باشند که باید هزینه آنها تامین گردد.

حریرچی اضافه نمود: افرادی که فشار می آورند تعطیل گردد آیا حاضرند 50 درصد از حقوق کارمندی شان را نگیرند و یا اینکه اضافه حقوق آنها پرداخت نگردد.

26.5 درصد شیوع ویروس کرونا در حمل و نقل عمومی اتفاق می افتد

وی گفت: 26 و نیم درصد از انتقال کرونا در حمل ونقل عمومی است و کل مدارس با 14 میلیون دانش آموز 11 و نیم درصد احتمال انتقال وجود دارد, در نماز آدینه 2 دهم درصد و در کل دانشگاه ها 7 درصد احتمال انتقال ویروس کرونا وجود دارد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: یکی از دلایلی که طرح ترافیک اجرایی نشد عدم استفاده از حمل و نقل عمومی بوده است.

حریرچی ادامه داد: ما در مرحله اول برای بحث نگهداری افراد مشکوک به کرونا، اقدام به ایجاد نقاهتگاه کردیم اما مردم از این موضوع استقبال نکردند. به همین دلیل در بعضی شهرها شیوع کرونا بیشتر شد.

وی بیان داشت: قراردادهایی را با هتل ها بستیم تا افراد بهبود یافته دوران قرنطینه را سپری نمایند. 60 درصد از مردم در خانه های کمتر از 70 متر زندگی می نمایند که ایزولاسیون در این اماکن را شروع کردیم و فرد مبتلا و خانواده خود با یکدیگر در ارتباط بودند و ما بحث قرنطینه خانگی را مدنظر داریم.

معاون کل وزارت بهداشت اضافه نمود: در غربالگری که در بعضی استان ها انجام دادیم افرادی که دو علامت از علائم کرونا را داشته اند شناسایی نموده ایم و آن افراد تحت مراقبت هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "حریرچی: قطعا در پاییز با اوج گیری کرونا روبرو خواهیم بود ، پیک آنفلوآنزا احتمالا در کشور اتفاق بیفتد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریرچی: قطعا در پاییز با اوج گیری کرونا روبرو خواهیم بود ، پیک آنفلوآنزا احتمالا در کشور اتفاق بیفتد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید