10 پرسش مهم کرونایی

به گزارش وبلاگ دخترانه ها، توصیه می گردد نوزادان از افراد دارای علایم بیماری دور نگه داشته شوند و در زمان مراقبت از نوزاد، اصول بهداشتی همچون زدن ماسک، خودداری از بوسیدن نوزاد، شستن مکرر دست ها قبل از درآغوش دریافت نوزاد رعایت گردد.

10 پرسش مهم کرونایی

حالا بیش از صد روز است که از زمان شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد، ویروسی که هنوز هم از دیدگاه محققان ناشناخته است و تا کنون هیچ کشوری راهی برای درمان قطعی این بیماری کشف ننموده است، ویروسی که تا به امروز بیش از 187 هزار را در کشور ما به خود مبتلا نموده و جان تعداد زیادی از هموطنان را نیز گرفته است.

روز های اول شیوع بیماری در کشور شاهد انتشار شایعات مختلفی پیرامون این بیماری بودیم، شایعاتی که بعضا اثرات روانی زیادی را بر روی افراد جامعه گذاشت، اما با مرور زمان و آنالیز های کارشناسی اطلاعات دقیق تری درباره این ویروس منتشر شد و گرد و غبار این مطالب خلاف واقع را پاک کرد.

اما انتشار اطلاعات ضد و نقیض درباره ویروس کرونا در فضای مجازی همچنان ادامه دارد، بنابراین ضروری است مراقب باشید که از منابع درست اطلاعات و توصیه های مربوطه را دریافت کنید و تحت تاثیر بعضی شایعات در فضای مجازی قرار نگیرید.

در این مطلب سعی کردیم با استفاده از نظر متخصصان و پزشکان پاسخ جدیدترین سوالات درباره بیماری کرونا را دریافت کنیم تا با شناخت هرچه بهتر این بیماری رفتار منطقی تری برای مقابله با این بیماری داشته باشیم.

1- آیا ضروری است افراد فاقد علامت در محیط کار از ماسک و دستکش استفاده نمایند؟

با توجه به این که افراد بدون علامت می توانند عفونت را گسترش دهند، توصیه می گردد که علاوه بر افراد بیمار، افراد مشکوک یا بدون علامت نیز برای محافظت از جامعه ماسک بپوشند. پوشیدن ماسک زمانی که به درستی انجام گردد و فرد مرتباً دستان خود را بشوید و همچنان به صورت خود دست نزند، می تواند اقدام مؤثری در کنترل بیماری باشد.

علاوه بر ماسک های ساده پزشکی، ماسک های پارچه ای تهیه شده در خانه نیز حفاظت را ایجاد می نمایند. توصیه ای برای پوشیدن دستکش توسط افراد بدون علامت وجود ندارد.

2- در صورت پایین بودن شیشه خودرو در حین رانندگی، احتمال انتقال ویروس کرونا از محیط بیرون وجود دارد؟

انتقال به وسیله پنجره خودرو بسیار غیرمحتمل است. در مقابل، توصیه شده تا جای ممکن پنجره خودرو را به منظور حفظ تهویه و جریان هوا باز نگه دارید. در نهایت توصیه می گردد زمانی که در مناطق پرتردد شهری رانندگی می کنید شیشه های خودرو را ببندید و از سیستم تهویه خودرو در حالتی که هوا را از بیرون به داخل خودرو راهنمایی می نماید بهره ببرید و سیستم تهویه اتاق خودرو را با تعویض بموقع فیلتر و تمیز نگاه داشتن آن در مقابل آلودگی محافظت کنید.

3- آیا نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به ویروس کرونا، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قرار گرفته است؟

بعضی مطالعات عوارض نامطلوبی را در نوزادان بیان نموده اند، اما با توجه به جدید بودن این ویروس، به نظر می رسد از زمان شیوع این بیماری تا به امروز، زمان کافی برای اثبات و بیان قطعی این اثرات در دست نیست، اما به علت عوارض جنینی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در دوران بارداری مانند زایمان زودرس، محدودیت رشد و یا داشتن اثرات تب بالای مادر برای جنین، این بیماری می تواند به طور غیرمستقیم پیامد های نامطلوبی را در نوزاد ایجاد کند.

این نکته نیز گفتنی است که در بیشتر مطالعاتی که به آنالیز نوزادان مبتلا به ویروس کرونا پرداخته اند، سابقه ابتلا یا شک به ابتلا به ویروس کرونا در والدین یا یکی از اعضای خانواده بیان شده است؛ بنابراین توصیه می گردد نوزادان از افراد دارای علایم بیماری دور نگه داشته شوند و در زمان مراقبت از نوزاد، اصول بهداشتی همچون زدن ماسک، خودداری از بوسیدن نوزاد، شستن مکرر دست ها قبل از درآغوش دریافت نوزاد رعایت گردد.

4- آیا افراد دچار معلولیت، جزو گروه پرخطر ابتلا به بیماری کووید 19 محسوب می شوند؟

به طور کلی افراد دارای معلولیت (مانند بیماری پارکینسون، بیماری های عصبی حرکتی، بیماری ام اس، افراد دچار فلج مغزی) در معرض خطر متوسط ابتلا به بیماری کووید 19 قرار دارند و از نظر بالینی آسیب پذیر هستند. اشخاصی که به افراد دچار معلولیت و ناتوانی خدمات ارائه می دهند و از آن ها نگهداری می نمایند، باید نکات بهداشتی لازم را رعایت نمایند.

از جمله هنگام ورود به خانه فرد معلول و قبل و بعد از تماس با بدن او (به عنوان مثال در حین پانسمان، حمام کردن، جابجا کردن، توالت بردن، غذا دادن، تعویض لباس یا شستن لباس های وی) باید دست های خود را با آب و صابون بشویند. اشیا و سطوحی که به طور مکرر لمس می شوند را ضدعفونی نمایند و همچنین تجهیزاتی نظیر جایگاه چرخ دار، اسکوتر، واکر، عصا، مخازن و لوله اکسیژن و سایر وسایل کمکی فرد معلول را به روش مناسب ضدعفونی نمایند. اگر فرد مراقب با بیمار مبتلا به کووید 19 در تماس است باید در حین ارائه خدمات به فرد معلول از ماسک و دستکش استفاده کند.

5- در صورت بلند بودن ناخن ها یا داشتن ناخن مصنوعی، آیا شستن دست با آب و صابون برای از بین بردن کامل ویروس کرونا کافی است؟

با توجه به اینکه احتمال باقی ماندن میکروب ها در زیر ناخن های بلند و مصنوعی حتی پس از شست و شو با آب و صابون وجود دارد، توصیه می گردد که در زمان همه گیری بیماری کرونا ناخن های دست ها کوتاه باشند تا خطر انتقال بیماری کمتر گردد.

6- ملاحظات مربوط به نگهداری از بیمار در منزل چیست؟ آیا احتیاج است برای نگهداری فرد بیمار مبتلا به کووید 19 در خانه از گان استفاده گردد؟

توصیه شده است فقط کادر بهداشت و درمان برای مراقبت از بیماران از گان استفاده نمایند و برای مراقبت از بیمار در خانه احتیاج به استفاده از گان نیست.

7- چطور می توانیم از انتقال ویروس کرونای جدید در هنگام استفاده از آسانسور جلوگیری کنیم؟

رعایت نکات بهداشتی، از قبیل: استفاده از ماسک، ضدعفونی کردن آسانسور، تکیه ندادن به دیواره ها و نحوه ایستادن در مقابل در، عدم تماس دست با چشم ودهان و بینی، استفاده از وسایلی مثل دستمال کاغذی برای لمس دستگیره های در و دکمه های آسانسور احتمال انتقال ویروس کرونای جدید را در این محیط بسته کم می نماید.

8- آیا استفاده از اتو بخار برای از بین بردن ویروس کرونا روی لباس می تواند کافی باشد؟

با وجود حساسیت ویروس کرونا نسبت به حرارت، بهتر است برای پاکسازی لباس ها طبق دستورالعمل های اعلام شده توسط سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نسبت به شست و شوی لباس ها اقدام گردد. در حال حاضر، استفاده از آب داغ و صابون بهترین راه چاره برای ضدعفونی لباس ها است. شست و شو با آب و مواد شوینده کفایت می نماید و استفاده از اتو بخار ضرورت ندارد.

9- آیا ماسک و دستکش استفاده شده توسط فرد مبتلا به کووید 19 باید خارج از خانه دور انداخته گردد؟

با توجه به شواهد موجود، توصیه ای برای ضرورت دور انداختن فوری ماسک فرد بیمار در خارج از خانه وجود ندارد. باید دستمال کاغذی یا دستکش و ماسکی که در خانه توسط فرد بیمار یا مشکوک به بیماری استفاده می گردد را در کیسه ای جدا از زباله های عادی قرار داده و سپس آن را محکم بسته و به سطل زباله منتقل کرد تا از انتشار ویروس جلوگیری گردد. این کیسه های بسته شده می توانند در ظروف زباله معمولی انداخته شوند.

در صورتی که چنین پسماند هایی با دقت بسته بندی شوند، از ایمنی کارگر جمع آوری اطمینان حاصل خواهد شد. پس از جابجا کردن کیسه ها و هر گونه دفع آنها، شستن کامل دست ها با آب و صابون یا استفاده از ضد عفونی نماینده های حاوی الکل ضرورت دارد.

10- آیا تکاندن لباس فرد مبتلا به بیماری کووید 19 منجر به پخش شدن ویروس در هوا می گردد؟

توصیه شده است از تکاندن لباس خودداری گردد چراکه این کار باعث پراکنده شدن ویروس در هوا می گردد. بهترین کار شستن لباس با استفاده از مواد شوینده و آب گرم و خشک کردن مناسب آن است.

منبع: فرادید

به "10 پرسش مهم کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 پرسش مهم کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید