کافه کتابی در گناباد وقف اهل قلم این شهرستان شد

به گزارش وبلاگ دخترانه ها در خراسان رضوی، در مراسم افتتاح کافه کتاب تجلی دانش که با افتتاح کافه مطبوعات سارا بانو نیز همراه بود، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گناباد در سخنانی گفت: این مکان فرهنگی با همکاری خیران خانواده مرحوم سیدحسین تجلی و محرابی برای هم افزایی بیشتر بین مردم و مطالعه کتاب و نشریات و افزایش سهم آنها در سبد خانوار دایر شده است.

کافه کتابی در گناباد وقف اهل قلم این شهرستان شد

حمیدرضا مهدوی مقدم اضافه نمود: خانواده مرحوم تجلی تجهیز کافه کتاب تجلی دانش و آقای محرابی از گنابادی های مقیم هلند تجهیز کافه مطبوعات سارا بانو را بر عهده گرفته اند.

وی ادامه داد: امید است با توجه به ظرفیت های فرهنگی گناباد در زمینه های مختلف از جمله تالیف کتاب، مطبوعات و رسانه، راه اندازی کافه مطبوعات و کافه کتاب به نقطه عطفی در همگرایی بیشتر بین اصحاب فرهنگ و هنر این شهرستان تبدیل گردد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد گفت: در این کافه کتاب و مطبوعات که در یکی از سفره خانه های سنتی گناباد به بهره برداری رسیده است به مراجعه نمایندگان در کنار پذیرایی، کتاب و سایر محصولات فرهنگی از جمله مطبوعات محلی و سراسری عرضه می گردد و مکانی هم بدین منظور در نظر گرفته شده است.

مهدوی مقدم اضافه نمود: مسائل و چالش های فرهنگی ریشه در کم دانشی جامعه دارد و هر اندازه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی بیشتر بین مردم گسترش یابد، تنگناها کاهش پیدا می نماید.

وی در خاتمه بر بهره گیری بیشتر از ظرفیت های دستگاه های اجرایی و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برای گسترش فرهگ مطالعه و کتابخوانی در گناباد تاکید نمود.

مجتبی تجلی، برادر مرحوم حسین تجلی در گفت وگو با خبرنگار ایبنا گفت: حسین تجلی، برادرم، که موسس اولین کافه کتاب در گناباد بود، مهرماه سال گذشته به علت عارضه قلبی در گذشت. علاقه وافرش به وجود یک پاتوق فرهنگی، ادبی، که به دور هم جمع کردن اهالی این حوزه یاری می کرد، باعث شد که پس از آسمانی شدنش، تصمیم گرفتیم کافه کتاب دائر بماند.

وی اضافه نمود: وسایل و کتاب های آن به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد و انجمن ادبی اهل قلم شهرستان واگذار شد و پس از مدتی وقفه به علت بحران کرونا با تصمیم خانواده سارا بانو که پیگیر بنا گذاری کافه مطبوعات بودند، آیین افتتاح همزمان و در یک مکان انجام شد.

تجلی اضافه نمود: همانطور که آقای مهدوی مقدم ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد در جلسه مطرح کرد، امید دارم که این کار به همگرایی بیشتر اهالی فرهنگ و هنر بیانجامد.

وی با بیان این نکته که شهرستان گناباد از زیر ساخت فرهنگی مناسب و ارزشمندی برخوردار است، گفت: وجود و فعالیت چندین انجمن ادبی فعال، شاعران، نویسندگان، مولفان و هنرمندان صاحب ذوق در این شهر آن را به کانونی فرهنگی بدل نموده که حال با افتتاح این محفل امید دارم که به رونق سزاوار تری دست پیدا کند.

وی اضافه نمود: از فرهنگ دوستان در سراسر میهن خواستارم با حمایت، اطلاع رسانی و ارسال تالیفات خود برای آرشیو این محفل ادبی به پایایی آن یاری نمایند. کافه کتاب تجلی دانش و کافه مطبوعات سارا بانو با یاری دوستداران ادب و هنر می تواند به بستری برای ارتباط بیشتر آنان در هر جایی از کشور تبدیل گردد و نباید صرفا نگاهی منطقه ای به آن داشت.

علاقه مندان برای ارتباط با انجمن اهل قلم گناباد، می توانند آثار ادبی خود را در قالب کتاب و یا نشریه به آدرس گناباد کتابخانه شهید مطهری، انجمن ادبی اهل قلم ارسال نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "کافه کتابی در گناباد وقف اهل قلم این شهرستان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کافه کتابی در گناباد وقف اهل قلم این شهرستان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید