نگاه تحلیلی رسانه های عربی به اهداف سفر ظریف به سوریه

به گزارش وبلاگ دخترانه ها، خبرنگاران - گروه بین الملل: محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دقایقی قبل وارد دمشق شد و قرار است با مقامات بلند پایه این کشور از جمله بشار اسد رئیس جمهوری و ولید المعلم وزیر خارجه سوریه ملاقات کند.

نگاه تحلیلی رسانه های عربی به اهداف سفر ظریف به سوریه

رسانه های عربی با بازتاب خبر سفر وزیر خارجه ایران به سوریه به ارائه تحلیل هایی در مورد محورهای رایزنی ظریف با مقامات ارشد سوریه پرداخته اند.

در همین رابطه روزنامه الاخبار گزارش داد که بعد از گذشت یک سال از آخرین سفر اعلام شده ظریف به سوریه، وزیر خارجه ایران به دمشق می رود. این سفر در شرایط کنونی و با توجه به اوضاع مربوط به گسترش ویروس کرونا و تحولات میدانی در شمال غرب سوریه قابل توجه است.

پایگاه خبری العربی الجدید نیز به سخنان عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در مورد محورهای رایزنی وزیر خارجه کشورمان در سوریه که در برگیرنده روابط دو جانبه و تحولات منطقه و هم چنین تحولات سیاسی و میدانی سوریه است اشاره نمود و نوشت: سفر ظریف به دمشق در سایه تحولات قابل توجه استان ادلب طی دوره اخیر صورت می گیرد و این مسأله نشان می دهد که این تحولات بخش اصلی مذاکرات با مسئولان سوریه را به خود اختصاص می دهد.

این پایگاه در ادامه نوشت: البته به نظر می رسد رایزنی های ظریف در سوریه بسیار فراگیر نیست و در همان حد سفرهای دوره ای مسئولان وزارت خارجه ایران به سوریه باقی می ماند.

وائل علوان تحلیلگر مرکز پژوهشی جسور نیز به این نکته اشاره می نماید که سفر ظریف به سوریه بعد از ثبات نسبی در ادلب و کوشش های طرف های روسی و ترکیه ای برای محافظت از آتش بس در این منطقه صورت می گیرد.

غسان یوسف تحلیلگر سیاسی سوری در تبادل نظر با خبرگزاری اسپوتنیک نیز تاکید نمود که کوشش های انجام شده در سوریه و ایران برای مبارزه با گسترش ویروس کرونا در رأس مذاکرات ظریف و بشار اسد خواهد بود.

وی اضافه کرد: کوشش های انجام شده برای مبارزه با گسترش ویروس کرونا به ویژه در سایه تحریم های اعمال شده علیه سوریه و ایران مهم ترین موضوع در این رایزنی ها خواهد بود. سفر ظریف به دمشق در سایه روابط برجسته میان دو کشور صورت می گیرد.

هم چنین روزنامه الوطن به نقل از یک منبع دیپلمات خارجی در دمشق نوشت: سفر ظریف به سوریه با هدف رایزنی با مسئولان این کشور قبل از برگزاری نشست آستانه (روسیه، ایران و ترکیه) در روز چهارشنبه انجام می گردد.

سایت المیادین نیز نوشت که نشست آستانه در رأس رایزنی های ظریف با مسئولان سوری خواهد بود.

بیشتر سایت ها و روزنامه ها و خبرگزاری های عربی از جمله الیوم السابع، اسکای نیوز، الجزیره، المنار، الشرق الاوسط، سانا، الجمهوریه، المیادین، العهد … به بازتاب خبری سفر وزیر خارجه ایران به سوریه پرداخته و تحلیل های خود را در مورد محتوای رایزنی های ظریف با مقامات این کشور ارائه داده اند.

البته تحلیل های مغرضانه بعضی رسانه های وابسته عربی در مورد سفر ظریف به سوریه در شرایط کنونی نیز قابل توجه است که در ادامه به آن می پردازیم. بعضی از این تحلیل ها نیز مغرضانه و باهدف خدشه دار کردن وجهه سیاست خارجه ایران از سوی بعضی رسانه های عربی که بیشتر آنها تحت حمایت عربستان و یا امارات هستند ارائه شده به طوری که این رسانه ها کوشش دارند این طور القا نمایند که ایران با بحث آتش بس در استان ادلب و توافقات میان روسیه و ترکیه مخالف بوده و به دنبال افزایش عملیات نظامی در این منطقه است.

همچنین بعضی تحلیلگران مدعی شدند که سفر ظریف به سوریه بعد از تماس اخیر محمد بن زائد ولیعهد ابوظبی با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و تمایل بن زائد برای تقویت روابط خود با دمشق صورت می گیرد.

نکته بعدی اینکه، رسانه های وابسته مذکور کوشش دارند این طور القا نمایند که ایران به دنبال تقویت نفوذ خود در سوریه به وسیله سفر وزیر خارجه کشورمان به دمشق است و منافع خود را در سوریه در خطر می بیند؛ معلوم نیست که این رسانه ها به چه دلیل تا این حد از سفر وزیر خارجه ایران به سوریه به وحشت افتاده اند و تحلیل های مغرضانه در این خصوص ارائه می دهند. این در حالی است که سفرهای متقابل مقامات سوریه و ایران همیشه میان دو کشور برقرار بوده و در راستای رایزنی های دو جانبه برای تقویت روابط و همکاری های مشترک صورت می گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نگاه تحلیلی رسانه های عربی به اهداف سفر ظریف به سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاه تحلیلی رسانه های عربی به اهداف سفر ظریف به سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید