شرایطی که سندروم روده تحریک پذیر در زنان ایجاد می نماید

به گزارش وبلاگ دخترانه ها، خراسان/ سندروم روده تحریک پذیر(IBS)نوعی اختلال در عملکرد روده است که با درد مزمن در ناحیه شکم،احساس ناراحتی، نفخ و تغییرات در عادات روده ای همراه است. کارشناسان می گویند علایم سندروم روده تحریک پذیر می تواند در زنان متفاوت از مردان باشد.

شرایطی که سندروم روده تحریک پذیر در زنان ایجاد می نماید

در حقیقت، IBS زنان را به طور قابل توجهی بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می دهد و این نشان می دهد که هورمون های جنسی زنان ممکن است یک عامل تاثیرگذار در این زمینه باشد. اگر شما یک خانم هستید موارد زیر را که مرور کوتاهی بر مهم ترین یافته های تحقیقاتی درباره چگونگی بروز این اختلال در زنان است در نظر داشته باشید. در عین حال به خاطر بسپارید که IBS مشکل پیچیده ای است که نه تنها در افراد مختلف شرایط متفاوتی ایجاد می نماید بلکه می تواند در یک فرد نیز علایم روزانه ثابتی نداشته باشد. بنابراین این که محققان دریافته اند IBS به طور معمول علایم خاصی در زنان ایجاد می نماید به این معنی نیست که همه موارد زیر درباره شما نیز صدق خواهد نمود.

معمولا علایم IBS تحت تأثیر چرخه قاعدگی قرار می گیرد. همچنین زنان بااختلالات خاص مانند آندومتریوز(یک اختلال زنانه که در آن بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم رشد می نماید)، ممکن است ناراحتی معده از جمله نفخ، گاز و اسهال ناشی از IBS را با شدت بیشتری نسبت به زنانی که این مسائل را ندارند تجربه نمایند. از سوی دیگر، ریسک ابتلا به آندومتریوز در زنانی که به IBS مبتلا هستند بیشتر است.

در بسیاری از زنان، بارداری منجر به بهبود علایم IBS می گردد. همچنین بسیاری از زنان بعد از سنین یائسگی شاهد کاهش علایم IBS هستند.

معین شده است که زنان مبتلا به IBS به میزان قابل توجهی بیشتر از دیگر زنان در معرض خطر انجام هیسترکتومی (عمل برداشتن رحم) قرار می گیرند.

اگرچه هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون بر شرایط دستگاه گوارش تاثیرگذاراست، با این حال نه قرص های ضد بارداری و نه درمان های جایگزینی با هورمون، هیچ کدام تاثیری بر علایم IBS ندارد.

زنان مبتلا به IBS بیشتر از دیگر زنان در معرض خطر ابتلا به ادرار فوریتی یا اضطراری قرار دارند اما خطر بی اختیاری ادرار لزوما در آن ها بالاتر نیست.

احتمال ابتلای زنان مبتلا به IBS به علایم پرولاپس یا افتادگی ارگان های لگن بیشتر از سایرزنان است.

منبع: همگردی

به "شرایطی که سندروم روده تحریک پذیر در زنان ایجاد می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایطی که سندروم روده تحریک پذیر در زنان ایجاد می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید