بررسی و شناسایی غارهای دستکند صخره ای آمل در حال انجام است

به گزارش وبلاگ دخترانه ها، نخستین فصل پروژه بررسی و شناسایی مجموعه کافِرکِلی ها (غارهای دستکند صخره ای) آمل، با هدف شناسایی، مطالعه و بررسی میدانی و روشمند باستان شناسی در حال انجام است.

بررسی و شناسایی غارهای دستکند صخره ای آمل در حال انجام است

به گزارش وبلاگ دخترانه ها به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، میثم فلاح سرپرست هیئت باستان شناسی امروز شنبه 24 خرداد 99 با اعلام این خبر، گفت: غارهای دستکند صخره ای و یا به اسم نام واژه بومی کافرکلی ها مجموعه جذاب و کم نظیری در ایران هستند که بر بدنه سترگ کوه های البرز میانی در دره هراز، بخش لاریجان و در محدوده ای به طول تقریبی 50 کیلومتر در حد فاصل روستای آبِ اَسک تا روستای پَنجاب شهرستان آمل (جنوب به شمال و یا بالعکس) جای گرفته اند.

او شرح داد: در پروژه بررسی و شناسایی مجموعه کافِرکِلی ها (غارهای دستکند صخره ای) آمل، تلاش می شود تا این آثار که به رغم کثرت تعداد و اهمیت مطالعاتی کاملاً مغفول مانده اند، بررسی، مستندنگاری، معرفی و فرم و عملکرد آن ها مورد تحلیل قرار گیرد.

فلاح این پروژه را نخستین طرح بررسی باستان شناسی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت که به مطالعه و بررسی این غارهای دستکند صخره ای می پردازد.

به گفته او این آثار کم نظیر که از سایر سازه های صخره ای و دستکند کشورمان به لحاظ تراکم و تمرکز در یک منطقه بسیار چشمگیرترند، در مواقع خاصی ایجاد شده اند. تعداد قابل ملاحظه ای از این آثار در ارتفاعات که امروزه فقط با صخره نوردی قابل دسترسی است، گروهی در مجاورت مناطق مسکونی روستایی و قابل دسترسی و تعدادی نیز در معابر سوق الجیشی و دره های میان کوهی دره هراز جای گرفته اند.

سرپرست هیئت باستان شناسی اضافه نمود: در این پروژه سعی بر آن است که تمام این آثار مورد شناسایی، مطالعه و بررسی میدانی و روشمند باستان شناسی با تعاریف طرح شده پیرامون این نوع خاص از آثار تاریخی قرار گیرد و علاوه بر طراحی و صخره نوردی و تهیه مستند سینمایی و ... از اقدامات مهم این طرح که توسط باستان شناس و فتوگرامتریست و همکار پروژه، ایمان خسروی انجام می شود؛ نقشه برداری هوایی و مدل سازیِ سه بُعدی دیجیتالی در رایانه با پهپاد فتوگرامتری در این پروژه است.

او گفت: بدین ترتیب که مدل کاملاً طبیعی اما با قابلیت تشخیص مختصاتی نقطه به نقطه و همچنین اندازه گیری پارامترهای معماری و ... در دسترس قرار می گیرد و پژوهشگران را از حضور مستقیم در سایت های غیرقابل دسترس و پژوهش فیزیکی بی نیاز می سازد، ضمن اینکه در صورت تخریب سازه یا محوطه، قابلیت بازسازی و یا بازسازی نقطه به نقطه را فراهم خواهد ساخت.

فلاح اضافه نمود: در مجموع با بررسی های اولیه و مطالعاتی که در این چند سال از طرف نگارنده و یکی دو تن از دوستان در حوزه ارائه مقالات اجرا شده، فرض بر این است که این مجموعه ها کاربری های جدا و منفک از یکدیگر دارند.

او گفت: برخی از آن ها جنبه آیینی و پرستشگاهی، برخی کارکرد دفاعی و دیده بانی، برخی دیگر استقرار موقت و برخی احتمالاً در ارتباط با آرامگاه بوده است.همه این فرضیه ها منوط به فرجام طرح و تحلیل داده ها و مقایسه آن با نمونه های مشابه است که پس از آن می توانیم منسجم تر و دقیقتر نظر دهیم.

منبع: میراث آریا

به "بررسی و شناسایی غارهای دستکند صخره ای آمل در حال انجام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی و شناسایی غارهای دستکند صخره ای آمل در حال انجام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید