بررسی علمی عکس های سلفی و تاثیرات آن بر بچه ها و نوجوانان

به گزارش وبلاگ دخترانه ها، عکس سلفی به عکسی گفته می شود که فرد از خود می گیرد. عکس های سلفی به ظاهر ساده ممکن است تاثیرات مخربی بر روح و جسم کودک و نوجوان بگذارند.

بررسی علمی عکس های سلفی و تاثیرات آن بر بچه ها و نوجوانان

شاید تعجب کنید اما آمار نشان می دهد که تعدادجوانان و نوجوانانی که به خاطر انداختن عکس سلفی جان خود را ازدست داده اند بسیاربیشتر از کسانی است که در اثر حمله کوسه جان باخته اند!

بیش از 90 درصد عکس هایی که نوجوانان در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند، عکس هایی است که از خود گرفته اند. اما دلیل این کارچیست و دریافت چنین عکس هایی و انتشار آن ها در شبکه های اجتماعی چه تاثیری بر خویشتنشناسی و جهان بینی فرد خواهد گذاشت؟ با توضیح این موارد سعی داریم والدین راراهنمایی کنیم تا بتوانند به فرزند خود کمک کنند که جنبه های مثبت وجود خود رابشناسد و از جنبه های منفی دور بماند.

بیشتر نوجوانان از عکس های سلفی برای برقراریارتباط با دوستان خود و ثبت لحظات معمولی زندگی استفاده می کنند. در گزارش یکی از محققانروانشناسی آمده که این روزها، رسانه های اجتماعی و تلفن های همراه بخش جدایی ناپذیر زندگی روزمره نوجوانان شده اند و هرچه قدر هم که بزرگ تر می شوند و احساساعتمادبه نفس بیشتری پیدا می کنند، بیش از پیش از عکس های سلفی برای ابراز خود و نشان دادنآنچه هستند به دیگران استفاده می کنند.

شبکه های اجتماعی و عکس های سلفی برای نوجوانانبسیار طبیعی و غیرقابل مقاومت شده اند. شاید بتوان این طور توضیح داد که: نوجوانان دارای یک احساس بسیار قوی به نام مخاطبخیالی هستند که این احساس، یک حالت روحی - روانی است و فرد تصور می کندکه دیگران تمام مدت در حال فکرکردن به او و دنبال کردن زندگی او هستند. انتشارعکس های شخصی در شبکه های اجتماعی به صورت آنلاین و مهم تر از آن، دریافت بازخورداز مخاطبان مهر تائیدی بر این احساسات است.

فراموش نکنید که پدر و مادر در این میان نقشبسیار مهمی را ایفا می کنند و به نوعی به فرهنگ عکس گرایی فرزندان خود کمک می کنند.آن ها عکس ها و فیلم های فرزند خود را از همان بدو تولد در شبکه های اجتماعی منتشرمی کنند و بعدها به آن ها می آموزند که چگونه از خود عکس بگیرند. همچنین والدین بامنتشرکردن تعداد زیادی از عکس های خانوادگی که در مناسبت های مختلف گرفته شده، این فرهنگ را ترویج می کنند.

عکس دریافت از خود، لزوما بد و یا خطرناک محسوبنمی شود اما ممکن است نوجوانان درزمینه دریافت عکس های سلفی دچار افراط شده و به جایی برسند که وسواس همیشه آماده بودن برای عکس، اشتراک گذاری بیش از حد عکس و ترس از دست رفتن تصاویر را پیدا کنندو از همه بدتر ممکن است موقع دریافت این عکس ها مثلادر زمان رانندگی، دچار حادثهبشوند. بنابراین وظیفه ما به عنوان پدر و یا مادر این است که فرزند خود را باجوانب دیگر ثبت و منتشر کردن این عکس ها در شبکه های اجتماعی آشنا کنیم.

قبل از رسیدن به نوجوانی

تصور کنید که فرزند شمادر آینده یک عکس را چگونه تفسیر خواهد کرد؟ وقتی در حال پست کردن یکی از عکس های فرزندخود در شبکه های اجتماعی هستید از خود بپرسید، وقتی فرزندم بزرگ شد، از دیدن اینعکس چه احساسی پیدا می کند؟ آیاد از دیدن این عکس خجالت خواهد کشید؟

بسکمک از اسباب بازی هاامروزه دارای دوربین هستند. توجه به این نکتهضروری است کهچنین اسباب بازی هایی خیلی قبل از این که کودک به بلوغ فکریبرسد و درک آن چه در دسترس دارد را پیدا کند، او را تشویق به دریافت عکس از خود می کنند.

برای مدتی دریافت عکس سلفیرا ممنوع کنید. وقتی می خواهید برایاولین بار یک دوربین به فرزند خود بدهید به او بیاموزید که از داخل لنز دوربینبه جهانی اطراف بنگرد و مردم و محیط پیرامون خود را بهتر ببیند و بعد درباره آنچهدیده با شما صحبت کند.

دوران نوجوانی و بعد از آن

به فرزند خود کمک کنید کهنسبت به آنچه دوستانش در رسانه های اجتماعی منتشر می کنند به صورت منتقدانه نگاه کند.برای مثال از فرزند خودبپرسید نظرت درباره لباسی که دوستت در این عکس پوشیده چیست؟، کسیکه کنار او ایستاده کیست؟، چطور این ژست را گرفته؟ و مهم تر ازهمه این که آیا این عکس نمادی از زندگی ایده آل اوست؟

و نکته آخر این که، بهفرزند خود بیاموزید که به چیزی فراتر از عکس سلفی بیندیشد. فرزندان خود را به نمایشگاه های عکس ببرید و یاآن ها را در یک کلاس عکاسی ثبت نام کنید.

با رعایت نکاتی که در اینجا مطرح شد به فرزندان خود کمک بسیار بزرگی خواهید کرد و نگرش آن ها را نسبت به خود، زندگی و محیط پیرامون تغییر خواهید داد.

تهیه و ترجمه: مجله اینترنتی وبلاگ دخترانه ها

منبع: ستاره

به "بررسی علمی عکس های سلفی و تاثیرات آن بر بچه ها و نوجوانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی علمی عکس های سلفی و تاثیرات آن بر بچه ها و نوجوانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید