خرس های قطبی تا 80 سال دیگر منقرض می شوند

به گزارش وبلاگ دخترانه ها، بر اساس گزارش صندوق جهانی حیات وحش هم اکنون جمعیتی بین 22 تا 31 هزار خرس قطبی در حیات وحش زمین هستند.

خرس های قطبی تا 80 سال دیگر منقرض می شوند

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید در تورنتو کانادا نسل خرس های قطبی تا سال 2100 منقرض خواهد شد.

به گزارش وبلاگ دخترانه ها به نقل از وب سایت شبکه خبری ان بی سی آمریکا، بر اساس نتایج تحقیق دانشمندان کانادایی که در تازه ترین شماره مجله علمی Nature Climate Change منتشر شده، جمعیت خرس های قطبی با تغییرات اقلیمی در حال منقرض شدن است و احتمالا تا سال 2100 به جز چند مورد معدود، دیگر اثری از آن در کره زمین نباشد.

در این مطالعه تاکید شده فرایند انقراض نسل خرس قطبی با تغییرات اقلیمی و آب شدن یخ های قطبی شدت بیشتری گرفته و احتمالا تا سال 2100 صورت عملی به خود خواهد گرفت و در این سال (2100) احتمالا به جز چند نمونه ومنطقه معدود جمعیت خرس قطبی در قطب شمال محو خواهد شد.

پژوهشگران کانادایی در مطالعه جدید با مدل سازی مصرف انرژی خرس های قطبی، حدود پایداری آنها را محاسبه کردند. بر اساس نتایج این محاسبه اول از همه بقای توله خرس های قطبی در خطر خواهد افتاد زیرا احتمالا مادرانشان در اثر سوء تغذیه و نبود غذای کافی فاقد ماده چربی کافی بدنی خواهند بود تا در طول فصل طولانی تابستان به آنها شیر بدهد. (به دلیل تغییرات اقلیمی سال به سال این فصل بدون یخ طولانی تر می گردد.)

عبور یک خرس قطبی از شهر صنعتی نوریلسک روسیه/ ژوئن 2019/ خبرگزاری فرانسه

این پژوهش جدید همچنین توانسته پیش بینی کند که خرس های قطبی در چه بازه زمانی تا انتها قرن حاضر در مناطق مختلف قطب شمال به این آستانه خواهند رسید. در بعضی از مناطق از هم اکنون به این آستانه رسیده اند.

بر اساس نتایج این پژوهش تا سال 2100 تنها شمار معدودی از خرس های قطبی زنده خواهند ماند. حتی اگر میزان افزایش گازهای گلخانه ای در حد متوسط باشد، بسیاری از جمعیت های خرس های قطبی ناپدید خواهند شد.

در اثر آب شدن یخ های قطبی، خرس های قطبی برای پیدا کردن غذای طبیعی خود با مشکل روبروند و زنده ماندن آنها سخت تر از گذشته شده است.

بر اساس گزارش صندوق جهانی حیات وحش هم اکنون جمعیتی بین 22 تا 31 هزار خرس قطبی در حیات وحش زمین هستند.

خرس های قطبی برای پیدا کردن فوک های دریایی که منبع اصلی تغذیه ای آنهاست به یخ های قطبی وابسته هستند و با فرایند کاهشی یخ های قطبی تغذیه آنها با مشکل جدی روبرو شده است؛ برای همین جمعیت هایی از خرس های قطبی برای پیدا کردن مواد غذایی مورد نیازشان از زیستگاه های طبیعی شان مایل ها فاصله گرفته و حتی به شهرها می آیند و این فرایند رو به افزایش است.

این تحقیق همچنین توانایی سازگاری خرس های قطبی با شرایط جدید اقلیمی را مورد تردید قرار داده و تاکید نموده در انتها آخرین عصر یخبندان زمین، جمعیت خرس های قطبی برای زنده ماندن به قطب شمال مهاجرت کردند و خود را با شرایط جدید اقلیمی در عصر پسایخبندان سازگاری ندادند.

تصویری تکان دهنده از یک خرس قطبی

کندشدن چرخش زمین باذوب شدن یخ های قطبی

سرعت باورنکردنی آب شدن یخ های قطب شمال + عکس

منبع: عصر ایران

به "خرس های قطبی تا 80 سال دیگر منقرض می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرس های قطبی تا 80 سال دیگر منقرض می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید