سافاری خاطره انگیز در بلیز،آمریکای مرکزی

به گزارش وبلاگ دخترانه ها، سافاری خاطره انگیز در بلیز ، آمریکای مرکزی

در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری خبرنگاران درباره سافاری خاطره انگیز در بلیز ، آمریکای مرکزی ،سخن خواهیم گفت.

سافاری خاطره انگیز در بلیز،آمریکای مرکزی

بلیز،کشوری در آمریکای مرکزی است، پایتختش بلموپان است. جمعیت این کشور 333.200 نفر و زبان رسمی آن انگلیسی است.

در سال 1981 از بریتانیا مستقل شده و واحد پول آن دلار بلیز است. مردم این کشور از تبارهای گوناگون و آمیخته سرخ پوست، سفیدپوست و سیاه پوست اند؛ 36 درصد از مردم بلیز مستیزو (دورگه سرخ پوست و سفیدپوست) هستند.

در این کشور چشم اندازهای طبیعی زیبا و بازمانده های تاریخی از دوره مایاها را می توان یافت.

بلیط هواپیما در طاهاگشت

به لطف برخورداری از دو منطقه اقلیمی کاملا متفاوت، یکی منطقه جنگل های بارانی داخلی و دیگری صخره و جزایر مرجانی که در امتداد خطوط ساحلی جزایر این کشور پراکنده شده اند، جاذبه های طبیعی کشور بلیز تنوع جالبی را برای سافاری دوستان فراهم نموده و در عین حال برای تعطیلاتی توأم با تجربه حضور در حیات وحش، مناسب و ایده آل است.

تلفیق این دو در یک سفر می تواند بهترین راه برای تجربه گشت و گذار در طبیعت و حیات وحش شگفت انگیز این کشور باشد. از مشاهده جگوارهای باشکوه در جنگل های مه گرفته تا شنا کردن در میان لاک پشت و کوسه در دل آب های کریستالی و زمردگون مناطق ساحلی.

وسعت کوچک این کشور دیگر امتیاز بلیز است، چرا که مسافت کوتاه بین مناطق مختلف و تماشایی این کشور به معنی مسافرت های کوتاه برای گشت و گذار در مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری است. اگر به این مسئله انگلیسی زبان بودن ساکنان این کشور را نیز اضافه کنیم، می بینیم که بلیز از هر نظر یک مسافرت راحت و بی دغدغه را برای گردشگران تهیه و تدارک دیده است.

اما عمده جاذبه ای که در همان وهله نخست توجه گردشگران را مجذوب خود می نماید، مناطق کم عمق ساحلی و جزایر مرجانی است که بهشتی ایده آل برای دوست داران استراحت در سواحل دلفریب، غواصان شجاع و عاشقان ماجراجویی را فراهم نموده است.

در ابتدا بد نیست اندکی بیشتر با جنگل های بارانی و حیات وحش این کشور آشنا شویم. بیش از نیمی از مساحت این کشور، با پوشش انبوه و سبز رنگ جنگل های دلفریب بارانی احاطه شده است. این در حالی است که در حدود سه چهارم این جنگل ها، تحت حفاظت دولت این کشور واقع شده است. این امر به معنای فراهم شدن مکانی ایده آل برای حفظ محیط زیست و امکان زندگی حیوانات به دور از مزاحمت و دست درازی بشر است.

از سوی دیگر بخش قابل توجهی از جنگل های بارانی این کشور به صورت قلمرویی بکر و دست نخورده باقی مانده، یعنی خوشبختانه هنوز طبیعت بی نظیر خود را حفظ نموده است که این نیز به معنی حضور حیات وحش غنی است. این مسئله به ویژه در نواحی جنگلی جنوبی ترین بخش تولدو (Toledo) به عینه قابل مشاهده است. منطقه ای که زیستگاه 5 گربه سان عظیم این نواحی یعنی پوما، جگوار، پلنگ راه راه آمریکایی (ocelot)، جگوارندی (jaguarondi) و گربه پلنگی آمریکای جنوبی (margay) است.

از سوی دیگر جانوران دیگری همچون آرمادیلو، خوک خرطوم دار، میمون زوزه کش و کروکودیل هم در این جنگل ها سکونت دارند، به علاوه بیش از 500 گونه از پرندگان رنگارنگ گرمسیری در این تراکم سرسبز زندگی می نمایند که از آن جمله می توان به پرندگان بومی این کشور مثل توکان، مرغ مگس خوار (عسل خوار)، لک لک جابیرو، طوطی های سبز، حواصیل برفی، طوطی های ماکائو و حواصیل های کمیاب آگامی اشاره نمود.

یکی از بهترین راه ها برای درک محیط زیست و طبیعت این منطقه راهپیمایی در میان مسیرهای جنگلی تماشایی است که در خلال آن بازدیدنمایندگان می توانند از جلوه های طبیعی این سرزمین همچون آبشار و غارهای متعدد دیدن نموده و در صورت خوش شانسی حتی به تماشای شماری از پرندگان و دیگر جانوران ساکن این جنگل ها نیز بنشینند.

اما بخش دیگر این مسافرت به یادماندنی شامل شنا کردن در امتداد صخره ها و جزایر مرجانی و بازدید از حیات آبی غنی این کشور است. بلیز پس از کشور استرالیا، دارای دومین سیستم عظیم و گسترده صخره های مرجانی در دنیا است که به امتداد 300 کیلومتر گسترش یافته و مکانی ایده آل برای حیات آبی این منطقه را فراهم نموده اند. علاوه بر دیواره های مرجانی، آب های کم عمق ساحلی این منطقه نیز مکانی مناسب برایغواصی و تماشای جانوران آبزی هستند. در میان این موجودات، بازدیدنمایندگان شانس روبرو شدن با وال کوسه هایی را دارند که در فصل مهاجرت یعنی در خلال ماه های آوریل تا ژوئن از این منطقه عبور می نمایند.

کوسه، دلفین و حدود 400 گونه مختلف ماهی گرمسیری در آب های ساحلی بلیز قابل مشاهده اند

در عین حال کوسه های پرستار، لاک پشت، دلفین و 400 گونه ماهی مختلف در اشکال و اندازه و البته رنگ های شاد و متنوع در این منطقه قابل مشاهده اند. اما برای آن دسته که از غواصی اسکوبا لذت می برند نیز جزیره caye Ambergris مکانی ایده آل است که فرصت جستجویی به یادماندنی و شگفت انگیز را در اختیار آن ها قرار می دهد.

در بلیز همچنین طیف گسترده ای از اقامتگاه های جنگلی دوست دار طبیعت در نواحی کایو (Cayo District) و آرنج واک (Orange Walk) وجود دارد. به عنوان نمونه چا کریک (Chaa Creek) اقامتگاهی در حوزه رودخانه مَکال (Macal River) است که امکاناتی همچون اسب سواری، پیاده روی شبانه، گشت و گذار در مسیرهای جنگلی، مشاهده پرندگان یا کانوسواری را در اختیار مهمانان قرار می دهد، یک امکان فوق العاده برای آن دسته که دوست دارند طبیعت را آنگونه که هست، تجربه و درک نمایند.

همچنین در اقامتگاه لامانای (Lamanai)، جنگل گردی، قایق سواری در رودخانه و نیز بازدید از زیستگاه میمون های زوزه کش ازجمله برنامه های تفریحی است که در اختیار مهمانان قرار داشته و در مجموع یک تعطیلات بی نظیر در دل حیات وحش را میسر نموده است.

شماری از محبوب ترین اقامتگاه های این کشور در مناطق نسبتا خلوت و دورافتاده واقع شده اند، در نتیجه بهتر است پیش از سفر، اقامتگاه مناسب با احتیاج خود را معین کنید. در ناحیه کیز تعداد زیادی هتل در دسترس است که امکانات متنوع و قابل توجهی برای استراحت و لذت بردن از سواحل و حضور در مرکز اصلی حیات آبی این منطقه را برای مهمانان خود تهیه و تدارک دیده اند. از طرف دیگر کارشناسان خبره با ارائه پیشنهادات مناسب، این سفر را برای افراد لذت بخش تر هم می نمایند. در نهایت هم استراحتگاه های دوست دار طبیعت را داریم که با تلفیق طبیعت، حیات وحش و اقامتی لوکس و مجلل، سافاری دلپذیری را به گردشگران پیشنهاد می دهند.

به دلیل وسعت و نیز شرایط اقلیمی، بلیز از آب و هوا تقریبا یک دست بهره برده و شاهد تنوع اقلیمی چندان متنوعی در این کشور نیستیم. اما همچنان فاکتورهایی وجود دارند که بهتر است پیش از سفر به بلیز در نظر گرفته شوند.

آب و هوای این منطقه نیز مثل سایر کشورهای همسایه، گرم و مرطوب است. دما به ندرت از 4 درجه سانتی گراد کمتر شده و در بیشتر اوقات سال، دما در حدود 30 درجه است، هرچند در فصل باران های موسمی ممکن است شاهد تغییر دما باشیم. در کنار این شرایط هوایی و با فرارسیدن فصل زمستان در نیمکره شمالی، زمستانی معتدل و مطبوع در این منطقه حاکم است که شرایط مناسبی برای گذراندن تعطیلات زمستانی را به گردشگران ارائه می دهد.

از ماه دسامبر تا ژانویه به دلیل شرایط آب و هوایی، این کشور ایام شلوغی را تجربه می نماید. به همین خاطر اگر قصد سفر در این زمان از سال را دارید، بهتر است از قبل اقدام به رزرو هتل نموده باشید. در خلال ماه های نوامبر، می و تا حدودی ژوئن هنوز فصل بارش باران های موسمی است، اما در عین حال زمانی فوق العاده برای بازدید از این کشور است که اکنون جمعیت کمتری را به خود می بیند. خنک ترین ماه معمولا بین ماه دسامبر و فوریه است.

اما از ماه ژوئن تا نوامبر، باران های موسمی از راه رسیده و از طرف دیگر تهدید طوفان های شدید دریایی و خسارت مناطق ساحلی وجود دارد. در نتیجه اگر چنین ریسکی را نمی پذیرید، پیشنهاد می کنیم سفر خود را به ماه های خشک سال موکول کنید. البته میزان بارش باران هم بسته به محل اقامت گردشگران متفاوت است و به طور معمول نواحی شمالی کمتر از نواحی جنوبی این کشور شاهد ریزش باران های موسمی خواهند بود. ماه سپتامبر و اکتبر از جمله اوقاتی از سال است که شاهد بارش سنگینی هستیم.

از طرفی بسیاری از مسافرانی که عزم بازدید از کشور بلیز را می نمایند، عمدتا به دنبال تجربه غواصی و حضور در حیات آبی غنی این ناحیه هستند. به همین خاطر به این علاقi مندان توصیه می گردد که بین ماه های آوریل و ژوئن که اواخر فصل خشک و اوایل فصل بارندگی است را برای سفر و لذت بردن از شگفتی های طبیعی این ناحیه انتخاب نمایند. البته گودال آبی عظیم به دلیل محل قرارگیری، چندان درگیر انتخاب ماه مناسب برای بازدید نیست. هرچند اگر به ویژه دنبال تجربه غواصی در این شگفتی بی نظیر طبیعت هستید، نوامبر تا آوریل زمان ایده آل شما است.

اگر به دنبال طبیعت گردی و حضور در جنگل های بارانی بوده و در عین حال تمایلی به خیس شدن ندارید، ژانویه تا ماه مارس زمان مناسب سفر به بلیز است. از سوی دیگر در این مدت حیات وحش هم فعالیت بیشتری از خود نشان داده و شانس تماشای جانوران و پرندگان بیشتری مهیا است. همچنین آوریل و ماه می هم می توانند انتخاب هایی ایده آل برای سفر به بلیز باشند.

از سوی دیگر بسیاری از آثار باستانی و معابد برجای مانده از تمدن مایا در دل جنگل های انبوه قرار گرفته اند، به همین خاطر از ژانویه تا می زمانی مناسب برای تماشای این آثار و خرابه های شگفت انگیز و آشنایی بیشتر با این تمدن کهن و پررمز و راز است.

در مجموع بلیز سرزمینی جادویی برای لذت بردن از گشت و گذار به سبک سافاری است که می تواند به خوبی جوابگوی ذائقه های متنوع گردشگران باشد.

رودخانه مَکال، بلیز

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت

منبع: تاپ تراول

به "سافاری خاطره انگیز در بلیز،آمریکای مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سافاری خاطره انگیز در بلیز،آمریکای مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید